100 rocznica urodzin Jana Pawła II

W poniedziałek, 18 maja obchodzimy 100 rocznicę urodzin Jana Pawła II. Z tej okazji Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Archidiecezja Krakowska przygotowały szereg uroczystości i propozycji upamiętnienia papieża Polaka. Z powodu zagrożenia epidemicznego, większość jubileuszowych wydarzeń odbędzie się w przestrzeni online.

 

 
 

Od 15 do 18 maja budynki Urzędu Miasta Krakowa są udekorowane flagami papieskimi – biało-żółtymi. Flagi pojawiły się na budynkach użyteczności publicznej oraz na miejskich placach. Na ulice Krakowa wyjechał tabor komunikacji zbiorowej ozdobiony flagami papieskimi. W tych dniach kładka o. Bernatka, estakada tramwajowa Lipska-Wielicka, TAURON Arena Kraków oraz wieża telewizyjna na Krzemionkach, są podświetlane na biało-żółto.

Główne obchody 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II odbędą się w poniedziałek, 18 maja w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Mszy będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski, odbędzie się też koncert „Santo Subito – prorok naszych czasów”. O godz. 20.00 na kanale YouTube Archidiecezji Krakowskiej przewidziane jest przemówienie papieża Franciszka.

Także 18 maja przed Sanktuarium św. Jana Pawła II wypuszczone zostaną gołębie oraz biało-żółte balony. Z kolei na budynku Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ulicy Franciszkańskiej 3 wyświetlony będzie pokaz laserowy, transmitowany online. Na elewacji budynku, z którym przez lata związany był Karol Wojtyła i do którego tak chętnie przyjeżdżał jako papież i spotykał się z wiernymi z okna papieskiego, zobaczyć można będzie teksty Jana Pawła II, odnoszące się do godności osoby ludzkiej, pojęcia prawdy, sprawiedliwości, odpowiedzialności oraz wzajemnego szacunku.

W sobotę, 16 maja, poprzez YouTube Archidiecezji Krakowskiej dojdzie do połączenia z Bergamo, Nowym Jorkiem, Belo Horizonte i Krakowem. Celem tego telemostu będzie wspólna międzynarodowa modlitwa. O godz. 17.00 w kaplicy Arcybiskupów Krakowskich, gdzie Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie, rozpocznie się międzynarodowa modlitwa różańcowa w intencji ustania epidemii na całym świecie.

W niedzielę, 17 maja odbędą się uroczystości w Wadowicach. Po uroczystej mszy zaplanowano koncert z Domu Rodzinnego Jana Pawła II, „Urodziłem się w Wadowicach – Karol Wojtyła”.

Warto wspomnieć także o pozostałych inicjatywach przygotowanych z okazji jubileuszu. Z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II powstał hymn obchodów, o wymownym tytule „Nie zastąpi Ciebie nikt”. Utwór spotkał się z ciepłym odbiorem, uzyskując na platformie Youtube ponad 4 miliony wyświetleń. Instytut Dialogu Międzykulturowego zachęca do śpiewania oraz nagrywania swoich wykonań utworu. Na stronie internetowej Instytutu oraz profilu na Facebooku udostępniony został podkład muzyczny, słowa oraz nuty.

#DziękujemyJaniePawle2 to akcja w mediach społecznościowych. Aby wziąć w niej udział, wystarczy na kartce papieru napisać hasło: #DziękujemyJaniePawle2, zrobić sobie z nią zdjęcie, a następnie udostępnić w mediach społecznościowych z hasztagiem #DziękujemyJaniePawle2! Akcja trwa do końca roku.

Kolejną inicjatywą jest maska z cytatem Jana Pawła II. Należy zaprojektować swoją maskę z cytatem, zrobić sobie w niej zdjęcie, a później przesłać na adres magdalena.siemion@idmjp2.pl Pod koniec roku zostanie stworzony album albo plakat upamiętniający ten trudny czas. Akcja trwa do końca roku.

Instytut Dialogu Międzykulturowego do 13 maja przyjmował zgłoszenia do konkursu plastycznego „Laurka dla Jana Pawła II”, którego celem było wykonanie urodzinowej kartki dla Jana Pawła II.

Inną inicjatywą jest Bieg Dobroczynności Veritatis Splendor – w tym roku wirtualny. Trwają ogólnopolskie zapisy do biegu, w którym każdy może wziąć udział, zdobyć medal i upamiętnić obchody setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II. Można dołączyć do wydarzenia, pokonać swój dystans i wesprzeć wspólną walkę z COVID-19. Informacje na stronie biegdobroczynnosci.pl.

W ramach powstającej Wielkiej Księgi Świadectw można podzielić się wspomnieniami ze spotkań z Janem Pawłem II. Każde, nawet najmniejsze wspomnienie, będzie dla organizatorów bardzo ważne. Na Plantach można oglądać wystawę z okazji rocznicy 100. urodzin Jana Pawła II. W przestrzeni miejskiej pojawiło się dodatkowo 21 billboardów i 400 plakatów upamiętniających jubileusz. Instytut Dialogu Międzykulturowego zaprasza również do udziału w wirtualnych spacerach „Kraków Karola Wojtyły – Jana Pawła II” i poznaniu krakowskich miejsc bliskich papieżowi.

Z kolei przedsięwzięcie „Pamięć, która nie przemija. Czytamy teksty św. Jana Pawła II”, ma zachęcać wszystkich odbiorców do czytania dostępnego online utworu „Pamięć i tożsamość”, w którym zawarte są przemyślenia dotyczące najważniejszych aspektów życia religijnego, społecznego i narodowego: miłosierdzia, ewangelizacji, wolności, odpowiedzialności, patriotyzmu, historii, narodu i kultury.

Przypomnijmy, że 2 kwietnia obchodziliśmy 15. rocznicę śmierci Karola Wojtyły, a rok 2020 ogłoszony został rokiem Jana Pawła II.