Dzień Pamięci o ofiarach wypadków drogowych

ŚWIATOWY DZIEŃ PAMIĘCI O OFIARACH WYPADKÓW DROGOWYCH

Niedziela – 20 listopada 2022 r. (zawsze w 3 niedzielę listopada)

Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. dr Marian Midura zachęca do pamięci o tragicznych ofiarach wypadków oraz troski okazanej osobom poszkodowanym na drogach. Trzecia niedziela listopada to ustanowiony przez Papieża Jana Pawła II – „Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych”. Szczególnie w tym dniu pamiętajmy w modlitwie o tych którzy zginęli lub doznali obrażeń ciała w wypadkach na drogach, ale także o ich rodzinach i bliskich, przeżywających z tego powodu tragedie rodzinne i osobiste.

Obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych niech zawsze będą połączone z modlitwą za tych, którzy zginęli na drogach oraz za tych, którzy zostali poszkodowani – ciężko ranni, tracąc z tego powodu zdrowie i dorobek życia!

Każdego roku w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie k. Tarnowa – Stowarzyszenie PRZEJŚCIE – organizuje uroczyste obchody z wypominkami i Mszą św. za wszystkich co zginęli na drogach. Tam też jest specjalny pomnik i park pamięci – więcej informacji na: www.przejscie.com

19 listopada 2006 r. w Warszawie w Katedrze Polowej po raz pierwszy w Polsce obchodzono uroczyście Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków. Obchody zorganizowało Krajowe Duszpasterstwo Kierowców, a obchodom  przewodniczył Bp Tadeusz Płoski – Biskup Polowy WP.

JAN PAWEŁ II – 15.11.1998, Anioł Pański

„Również dzisiaj w wielu krajach europejskich obchodzony jest Dzień Pamięci o ofiarach wypadków drogowych. Zanoszę do Boga modlitwy w intencji tych, którzy zginęli w tak tragicznych okolicznościach, a zarazem pragnę zapewnić o mej duchowej bliskości ich rodziny oraz osoby, które przeżyły wypadki, ale pozostały głęboko zranione fizycznie i duchowo. Wyrażam nadzieję, że dzięki obchodom tego dnia kierowcy będą zawsze postępować odpowiedzialnie, okazując szacunek zarówno dla ludzkiego życia, jak i dla zasad bezpieczeństwa na drogach”.

BENEDYKT XVI   – 20.11.2005, Anioł Pański

„Tej niedzieli, poświęconej ofiarom wypadków drogowych powierzam miłości Pana wszystkie osoby, które straciły życie w wypadkach drogowych, jak i bardzo licznych rannych i ich rodziny. Wzywam wszystkich kierowców do prowadzenia rozważnego i odpowiedzialnego, aby skutecznie walczyć, wraz z przedstawicielami władzy, przeciw temu złu socjalnemu i aby zmniejszyć liczbę ofiar”.