79 Tydzień Miłosierdzia

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego 16 kwietnia br. rozpoczyna się w Kościele katolickim w Polsce 79 Tydzień Miłosierdzia, obchodzony do 22 kwietnia.

Jego hasłem są słowa papieża Franciszka: „Skoro dostąpiliśmy miłosierdzia, stańmy się miłosierni”. Tydzień Miłosierdzia przeżywany jest od II Niedzieli Wielkanocnej, czyli Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Nadaje to obchodom tych dni szczególnego wydźwięku, gdyż Niedziela kończąca oktawę Zmartwychwstania Pańskiego jest zarazem Świętem Patronalnym Caritas.

Celem Tygodnia Miłosierdzia jest przede wszystkim budzenie wrażliwości na potrzeby bliźnich: chorych, samotnych, bezdomnych i uchodźców. Obchody są okazją do głębszej refleksji na temat miłosierdzia czynionego na co dzień, służą także prezentacji pracy organizacji charytatywnych i są zachętą do aktywnego włączania się w dzieła miłosierdzia. To święto wolontariuszy zwłaszcza ze Szkolnych Kół Caritas i Parafialnych Zespołów Caritas oraz wszystkich, którzy czują się wewnętrznie wezwani do tego, żeby naśladować Chrystusa. To także okazja dla samej Caritas do wyrażenia wdzięczności wszystkim naszym ofiarodawcom.

W Słowie na tegoroczną Niedzielę Miłosierdzia Bożego bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Episkopatu Polski pisze, że świat nieustannie potrzebuje świadków miłosierdzia, ludzi wrażliwych i serdecznych, którzy zmieniają swoje środowiska w miejsca, gdzie miłość miłosierna staje się rzeczywistością przywracającą nadzieję, gdzie nie zapomina się o tych najbardziej wykluczonych i potrzebujących pomocy. Wśród świadków Bożego miłosierdzia na szczególną uwagę zasługują – wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas, Szkolnych i Akademickich Kół Caritas, ale też wszyscy ludzie dobrej woli. Dziękuję za Waszą wrażliwość i empatię, za Wasze zaangażowanie wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc.

W Niedzielę Miłosierdzia we wszystkich parafiach przeprowadzona zostanie zbiórka ofiar na cele charytatywne Caritas.

podano za www.kielce.caritas.pl