84 rocznica urodzin papieża Franciszka

Dzisiaj 13 grudnia Ojciec Święty Franciszek (Jorge Mario Bergoglio) obchodzi 51-lecie święceń kapłańskich, a 17 grudnia papież będzie obchodzić 84 rocznicę urodzin. Poprzedzając te fakty publikujemy panoramę papieskiego nauczania.

Papież Franciszek, czyli Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 w Buenos Aires w Argentynie jako jedno z pięciorga dzieci włoskich imigrantów. Jego życiorys pokazuje, że wiara od zawsze odgrywała w jego życiu ważną rolę. Franciszek jako młody Jorge podjął studia chemiczne, jednak już w 1958 roku wstąpił do Towarzystwa Jezusowego (jezuici), podejmując formację zakonną i studia seminaryjne. Wyjątkowo zdolny Bergoglio w 1967 roku rozpoczął studia teologiczne.

Przyszły papież, który przybrał imię Franciszek I święcenia kapłańskie przyjął 13 grudnia 1969 roku. W kolejnych latach Jorge Mario Bergoglio był mistrzem nowicjatu w Villa Barilari, profesorem Wydziału Teologii i rektorem Colegio Maximo San Jose w San Miguel, członkiem konsulty prowincji zakonnej San Miguel, prowincjałem Argentyny.

Franciszek w 1992 roku został biskupem pomocniczym Buenos Aires. W kolejnych latach Bergoglio objął stanowisko arcybiskupa archidiecezji. Papież Jan Paweł II w 2001 roku powołał go na kardynała. Podczas konklawe w kwietniu 2005 kardynał Jorge Bergoglio był wymieniany w gronie potencjalnych faworytów do następstwa po zmarłym Janie Pawle II. W latach 2005-2011 kardynał Bergoglio był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Argentyny. 13 marca 2013 roku, po trwającym dwa dni konklawe, został wybrany na Papieża. Przyjął imię Franciszek I. Swoją postawą nawiązuje do świętego Franciszka z Asyżu.

Jako biskup zasłynął swoim skromnym stylem życia. Papież Franciszek przypomina, że Bóg szczególną opieką obdarza ludzi prostych i skromnych. Słowa wypowiadane przez Franciszka świadczą o ubóstwie Kościoła i umiłowaniu silnej wiary i prostoty życia ewangelicznego. Cytaty Papieża Franciszka niejednokrotnie uznawane były za rewolucyjne w historii Kościoła.