Kanonizacja Papieża – Pawła VI

Już w najbliższą niedzielę, która w Polsce jest niedzielą papieską, 14 października 2018 r. odbędzie się kanonizacja Papieża Pawła VI. Papieża, który mianował kardynałem m.in. arcybiskupa Karola Wojtyłę, jego późniejszego następcę (po Janie Pawle I). Paweł VI sprawował opiekę nad Kościołem i przewodził mu przez 15 lat od 1963 do 1978 roku.

Proces beatyfikacyjny

11 maja 1993 roku Jan Paweł II otworzył proces beatyfikacyjny Pawła VI.

6 maja 2014 roku komisja Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaaprobowała cud za wstawiennictwem Pawła VI. Cztery dni później papież Franciszek podpisał dekret o jego beatyfikacji jednocześnie ogłaszając datę tej uroczystości. 19 października 2014, w dniu zakończenia III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów poświęconego rodzinie, papież Franciszek dokonał uroczystej beatyfikacji podczas mszy świętej na placu św. Piotra. Podczas tej uroczystości obecny był papież-senior Benedykt XVI, który jest jednym z żyjących kardynałów, kreowanych przez Pawła VI.

Proces kanonizacyjny

6 lutego 2018 komisja kardynałów i biskupów w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaaprobowała cud kanonizacyjny za wstawiennictwem Pawła VI. 6 marca tegoż roku papież Franciszek zatwierdził dekret o tymże cudzie jakim było uzdrowienie nienarodzonego dziecka w łonie matki. 19 maja 2018 podczas konsystorza wyznaczył dzień 14 października br., jako datę jego i 5 innych błogosławionych, w tym abp. Oscara Romero, wyniesienia ich do chwały świętych.

Jeżeli chcecie zapoznać się z życiorysem Papieża Pawła VI znajdziecie go pod tym linkiem: życiorys Pawła VI