Rekolekcje … czas po …

Już jest po naszych rekolekcjach parafialnych, z wielką radością przyjęliśmy o. Arkadiusza i chcemy mu bardzo podziękować za słowa które nam przekazał. Niech 6 kroków Matki Teresy z Kalkuty wprowadzi nas w okres Niedzieli Palmowej, Wielkiego Tygodnia a następnie Triduum Paschalnego abyśmy mogli radować się Zmartwychwstaniem i Wielkim świętowaniem obecności Chrystusa – jest on w nas i otaczających nas ludziach. Odkryjmy go w nas samych i w naszym otoczeniu.

Niech nam w tym pomoże przypomnienie sobie tych sześciu kroków:

 
  1. Cisza

Zawsze rozpoczynam modlitwę w ciszy, ponieważ Bóg przemawia w ciszy serca. Bóg jest przyjacielem ciszy – powinniśmy słuchać Boga, bo istotne jest nie to, co my mówimy, ale to, co On mówi. Modlitwa jest pokarmem duszy – czym krew jest dla ciała, tym modlitwa jest dla duszy i przybliża nas do Boga. Dzięki modlitwie nasze serca stają się czyste i szlachetne. Czyste serce może widzieć Boga, może mówić do Boga i dostrzegać miłość Boga w innych ludziach.

 
  2. Modlitwa

Rozpoczynaj i kończ swój dzień modlitwą. Zwracaj się do Boga jak dziecko. Jeśli okaże się, że trudno ci się zdobyć na modlitwę, możesz powiedzieć: „Przybądź, Duchu Święty, poprowadź mnie, oświeć mój umysł, abym potrafił się modlić”. A jeżeli modlisz się do Maryi, zwróć się do Niej: „Maryjo, Matko Boża, bądź i moją Matką, wspomóż mnie w modlitwie”.

  3. Wiara

Bóg jest wszędzie i we wszystkich, bez Boga nie możemy istnieć. Nigdy, nawet przez chwilę, nie zwątpiłam w istnienie Boga, ale wiem, że zdarza się to niektórym ludziom. Jeśli nie wierzysz w Boga, możesz pomagać innym okazując im miłość, a zaowocuje to specjalnymi łaskami, które wzbogacą twą duszę. A wtedy, stopniowo, zaczniesz się otwierać i zapragniesz radości, jaką daje miłość Boga.

  4. Miłość

Kiedy zdacie sobie sprawę z tego, jak bardzo kocha was Bóg, wtedy będziecie mogli żyć i promieniować tą miłością. Zawsze twierdzę, że miłość zaczyna się w domu: najpierw w rodzinie, potem w waszym miasteczku albo wielkim mieście. Nietrudno kochać ludzi, którzy są od nas daleko, trudniej kochać tych, z którymi współżyjemy albo którzy w pobliżu nas przebywają.

  5. Służba

Aktywna modlitwa jest miłością, a miłość aktywna jest służbą. Starajcie się przekazywać każdemu to, czego w danej chwili potrzebuje, z całkowitą bezinteresownością. Ważne, aby coś zrobić (nawet jakiś drobiazg), i okazać troskę poprzez wasze aktywne działanie i ofiarowanie swego czasu.

6. Pokój

Praca z miłością jest zawsze pracą w pokoju. Ilekroć dzielisz miłość z innymi, czujesz, że pokój ogarnia zarówno ciebie, jak i wszystkich, z którymi masz do czynienia. Tam, gdzie jest pokój, tam jest Bóg – w ten sposób Bóg wpływa na nasze życie, okazuje nam swą miłość i napełnia nasze serca radością i pokojem.

 

Jeszcze raz dziękujemy o. Arkadiuszowi OMI za przekazane Słowo Boże i życzymy jemu i wszystkim rekolekcjonistom: radości z głoszenia ewangelii (jak pisał św. Paweł), zdrowia i siły do jej przekazywania oraz otwartych serc i dusz słuchaczy aby wprowadzali je w swoje życie.