ŚDM Panama 2019

34  Światowe Dni Młodzieży Panama 2019 odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 r. w stolicy Panamy.

Tematem spotkania wyznaczonym przez papieża, są słowa Matki Bożej, zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: „Oto ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według słowa twego” (Łk 1,38). Także na lata 2017 i 2018, kiedy ŚDM są obchodzone w wymiarze diecezjalnym w Niedzielę Palmową, papież zaproponował słowa Maryi: „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” (Łk 1,49) i te, które do niej się odnosiły: „Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1,30).

Oficjalnym patronem Światowych Dni Młodzieży w Panamie będzie św. Marcin de Porres – którego rodzice byli Panamczykami. Wśród pozostałych przewodników dla młodzieży zgromadzonej na ŚDM wymieniani są m.in. św. Róża z Limy, bł. Oskar Romero i św. Jan Bosco – jeden z najbardziej czczonych świętych w Panamie.

Podczas piątkowej konferencji prasowej Roberto Alfaro z komitetu organizacyjnego ŚDM, organizatorzy spodziewają się, że młodzieży będzie towarzyszyć ok. 900 biskupów i 200 kardynałów z całego świata, a spotkanie będzie relacjonowane przez ok. 4 tys. dziennikarzy. Wspomniał także o ok. 500 tys. uczestników, a także tysiącach turystów.

W przygotowania Światowych Dni Młodzieży aktywnie włączają się władze Panamy. Jak podkreśliła minister Marien Calviño, delegowana przez prezydenta Panamy do współpracy w obszarze ŚDM, państwo przygotowuje się na przyjęcie wszystkich, którzy w czasie ŚDM przyjadą do Panamy.

Organizatorzy podkreślają, że licząca ok. 3,5 mln mieszkańców Panama, to najmniejszy spośród krajów, który organizował dotąd Światowe Dni Młodzieży. Będzie to także największe wydarzenie w historii kraju.