Środa Popielcowa

Tegoroczna Środa Popielcowa, rozpoczynająca w Kościele powszechnym Wielki Post, przypada w dniu 2 marca.

W czasie Mszy świętej w Środę Popielcową dokonuje się obrzędu posypania głowy popiołem. Słyszymy wówczas słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”. Popiół jest przygotowywany z gałązek palm lub innych drzew poświęconych w poprzednim roku podczas Niedzieli Palmowej. Akt ten symbolizuje ułomność i przemijalność człowieka, jest znakiem żałoby i pokuty.

W tym dniu obowiązuje wiernych wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły, czyli ograniczenie posiłków do trzech w ciągu dnia (w tym jeden do syta). Post ścisły obowiązuje osoby do 60. roku życia.

Zapraszamy wszystkich wiernych do uczestnictwa w tym dniu w mszy świętej. W naszej parafii msze odprawiane będą o 8.00 i 17.00 w kościele w Kochcicach.