św. Błażej na ból gardła

W dniu św. Błażeja święci się skrzyżowane świece, zwane „Błażejkami”, którymi następnie błogosławi się wiernych, aby zachować ich od bólu gardła.

Współcześnie w Kościele błogosławi się świece ku czci św. Błażeja i udziela się nimi błogosławieństwa obecnym w świątyni wiernym, tradycyjnie dotykając gardła skrzyżowanymi. Błogosławiąc świece kapłan mówi: (…) Dając świadectwo wiary św. Błażej, chwalebny biskup, zdobył palmę męczeństwa. Ty, Panie, udzieliłeś mu łaski leczenia choroby gardła, prosimy Cię, pobłogosław te świece, aby wszyscy wierzący przez wstawiennictwo św. Błażeja, zostali uwolnieni od chorób gardła i wszelkiego innego zła, i aby zawsze mogli Ci dziękować (…).

Dlaczego postać św. Błażeja jest wiązana z pomocą w chorobach gardła? Gdy święty został aresztowany i uwięziony miał w lochu cudownie uleczyć syna pewnej kobiety, któremu gardło przebiła ość, uniemożliwiając oddychanie. Św. Błażej po ciężkich i okrutnych torturach mających nakłonić go do apostazji, wobec nieugiętej postawy został ścięty mieczem prawdopodobnie w 316 roku.

W ikonografii św. Błażej przedstawiany jest jako biskup, który błogosławi. Atrybutami jego są: jeleń, pastorał, ptaki z pożywieniem w dziobie, dwie skrzyżowane świece, zgrzebło – narzędzie tortur.