Św. Maksymilian Maria Kolbe

14 sierpnia Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego OFMConv., prezbitera i męczennika (1894-1941). Na prośbę wielu środowisk Stolica Apostolska ustanowiła św. Maksymiliana Kolbe patronem Ziemi Oświęcimskiej – dekret kard. Roberta Saraha został odczytany w byłym niemieckim obozie Auschwitz 14 sierpnia 2018 r. podczas obchodów 77. rocznicy męczeńskiej śmierci franciszkanina.

Rajmund Kolbe urodził się w Zduńskiej Woli w roku 1894. Wstąpił do zakonu franciszkanów konwentualnych i w roku 1918 otrzymał święcenia kapłańskie. Gorliwy czciciel Matki Bożej założył stowarzyszenie “Milicja Maryi Niepokalanej” (Rycerstwo Niepokalanej) i powołał do życia największy w II Rzeczypospolitej klasztor i wydawnictwo prasy oraz książki religijnej w Niepokalanowie k. Warszawy oraz klasztor i wydawnictwo w Nagasaki w Japonii (Mugenzai no Sono). W roku 1941 został przez Niemców osadzony w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, gdzie dawał wszystkim przykład cierpliwości. Dobrowolnie ofiarował swoje życie za współwięźnia – Franciszka Gajowniczka. Zmarł 14 sierpnia 1941 roku w bunkrze głodowym KL Auschwitz, dobity zastrzykiem trucizny.

Beatyfikowany w 1971 r. przez bł. papieża Pawła VI, kanonizowany w 1982 r. jako męczennik przez św. papieża Jana Pawła II.