EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA 2023

EDK – Wyzwanie – Droga – Zmaganie – Spotkanie

Już po raz czternasty, tradycyjnie z piątku na sobotę przed Niedzielą Palmową, 31 marca br., na ponad 900 trasach w Polsce i na świecie odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa.

Uczestnicy, wyruszą w drogę po mszy świętej o godz. 20:00 z rozważaniami Drogi Krzyżowej, przygotowanymi specjalnie na to wydarzenie.

EDK to forma osobistej, modlitewnej wędrówki, to rozważanie misterium męki Pańskiej poza murami kościelnymi. W trakcie nocnego, ponad 40-to kilometrowego marszu uczestnicy mają czas na refleksje i naprawdę bliskie, bardzo indywidualne spotkanie z Chrystusem. To piękne ubogacenie rekolekcji wielkopostnych.

Motto tegorocznej EDK, to „Idę, bo szukam nadziei”. Mamy jej obecnie duży deficyt w tak niespokojnej, pełnej lęków sytuacji. Bez nadziei nie da się żyć. Nadzieja nieba jest jednym z fundamentów chrześcijańskiego życia. Nadzieja rodzi się z zaufania Bogu. Spróbuj spotkać się z Nim w ciemności i ciszy tej nocnej wędrówki. Podejmij trud i idź, odnów siebie i swoje życie.

Do tej pory wyzwaniem EDK było przejście 40 km nocą, w samotności i skupieniu. Sam trud wędrówki wydawał się wielki. Teraz to za mało. Nie chodzi o to, aby przejść trasę, ale o to, aby ją pokonać i stać się pięknym człowiekiem. Od dzisiaj miarą EDK nie są kilometry, ale zmiana, która się dokona w człowieku.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału.

Więcej szczegółów dotyczących tras EDK i zapisów na to wydarzenie na stronie internetowej: www.edk.org.pl.

—————————————————————————————————————–

W rejonie częstochowskim jest osiem dróg do wyboru:

1) Trasa św. Judy Tadeusza: Święta Anna – Częstochowa (40 km)

2) Trasa św. Huberta: Kochcice – Częstochowa (46 km)

3) Trasa św. Pawła: Leśniów – Częstochowa (40 km)

4) Trasa św. Dominika: Gidle – Częstochowa (43 km)

5) Trasa św. Mikołaja: Truskolasy – Częstochowa (40 km)

6) Trasa św. Kaspra del Bufalo: Częstochowa – Częstochowa (43 km)

7) Trasa św. Ireneusza: Częstochowa – Częstochowa (42 km)

8) Trasa św. Justyny z Padwy: Dworszowice Kościelne – Częstochowa (40 km)

 

Janusz Wojtyna

koordynator tras: św. Judy Tadeusza i św. Huberta

tel.: 888 433 755

e-mail: janusz@wojtyna.com   

Informacje o rejonie – Kochcice (2023)

Rozpoczęcie

Ekstremalną Drogę Krzyżową rozpoczynamy mszą św. o godz. 20:00, odprawianą w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kochcicach. Następnie spod kościoła wyruszamy na trasę, przechodząc kolejno przez następujące miejscowości: Szklarnia, Braszczok, Tanina, Łeg, Herby, Pietrzaki, Blachownia, Dźbów. Od miejscowości Szklarnia do miejscowości Dźbów trasa przebiega w zdecydowanej większości terenami leśnymi. Na tym odcinku mogą występować kałuże, błoto, piasek, korzenie, może być nierówno i ślisko. Pozostała część trasy przebiega poboczem wzdłuż utwardzonej drogi lub chodnikiem. Droga kończy się przy Klasztorze Jasnogórskim w Częstochowie.

Informacje pozostałe

Informacje o rejestracji

Zapisu na  Ekstremalną Drogę Krzyżową należy dokonać przez stronę internetową http://www.edk.org.pl lub bezpośrednio u koordynatora trasy. Zdecydowanych do wzięcia udziału bardzo proszę o jak najwcześniejsze zapisy, w związku z  koniecznością wcześniejszego zamówienia odpowiedniej ilości pakietów. Można będzie zapisać się także po mszy świętej, bezpośrednio przed rozpoczęciem Drogi (w tym przypadku jednak nie gwarantujemy kompletu materiałów – pakietu uczestnika).

 

Trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej przeznaczona jest dla wytrawnych piechurów, osób aktywnych fizycznie, zdrowych, przyzwyczajonych do wysiłku fizycznego, mających doświadczenie w długich pieszych wędrówkach. PROSIMY O ROZWAŻNĄ DECYZJĘ WZIĘCIA UDZIAŁU W EDK W ZALEŻNOŚCI OD INDYWIDUALNYCH MOŻLIWOŚCI WYSIŁKOWYCH. Trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest bardzo długa, wyczerpująca i wymaga dużego wysiłku fizycznego. Podczas EDK obowiązuje zasada milczenia, dzięki której każdy z uczestników będzie mógł głębiej przeżyć Misterium Drogi Krzyżowej i prawdziwie spotkać się z Bogiem.

 

Informacje dodatkowe

Przed mszą św. lub bezpośrednio przed wyruszeniem na trasę, będzie można nabyć Pakiet Uczestnika z książeczką rozważań drogi krzyżowej przygotowanych specjalnie na tę edycję EDK.
Wcześniej, przed dniem wyruszenia na EDK bardzo proszę dokładnie przeczytać opis trasy i skonfrontować go ze śladem trasy, by łatwiej i bez kłopotu odnajdywać się później w terenie, na drodze, w czasie marszu.

Dojazd na początek Ekstremalnej Drogi Krzyżowej oraz powrót spod Klasztoru Jasnogórskiego w Częstochowie po jej ukończeniu, każdy z uczestników organizuje sobie we własnym zakresie. Na wypadek niemożności kontynuowania Drogi, każdy uczestnik zobowiązany jest do samodzielnego zabezpieczenia sobie powrotu do domu. Nie ma również możliwości przewozu uczestników na trasie.

 

Z uwagi na to, że krótkie fragmenty trasy przebiegają wzdłuż ruchliwych dróg zalecamy wyposażyć się w dodatkowe kamizelki i elementy odblaskowe i prosimy o stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Na drogę zalecamy zabrać wygodne, trekingowe, nieprzemakalne buty z bieżnikiem, ubiór na zmienne warunki termiczne, nieprzemakalne okrycie, czapkę, rękawiczki, ewentualnie dodatkowy sweter i skarpety, latarkę (najlepiej czołową), ewentualnie zapasowe baterie, termos z ciepłym napojem i energetyczny posiłek. Uczestnik sam narzuca sobie tempo, wyznacza postoje i sam za siebie odpowiada. Na wypadek koniecznego kontaktu lub dla sprawdzenia śladu GPS, sugerujemy zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy.

 

Dla łatwiejszego poruszania się po wybranej trasie, pobierz aplikację EDK na telefon (dla systemu Android z Google Play, a dla systemu iOS z App Store) oraz weź ze sobą powerbank, którym doładujesz wyczerpaną baterię. Ewentualnie można wziąć na drogę kije do nordic walking, czy mapę obszaru po którym przebiega wybrana trasa EDK. Osoby mające wadę wzroku, niech nie zapomną o odpowiednich szkłach korekcyjnych.

ZACHĘCAM DO ZABRANIA ZE SOBĄ KRZYŻA