Rozpoczyna się Kongres Eucharystyczny!

Kongres Eucharystyczny – zaczynamy! 
Po wielu miesiącach przygotowań inauguracja Kongresu Eucharystycznego Diecezji Gliwickiej odbędzie się 24 marca w katedrze gliwickiej i parafiach. Kongres pod hasłem „Ja jestem z wami” (Mt 28,20) to inicjatywa bp Sławomira Odera, którą ogłosił podczas ubiegłorocznej Mszy Krzyżma Świętego. Powiedział wtedy: „Jestem przekonany, że to wydarzenie pomoże nam wszystkim umocnić naszą wiarę, odnowi radość spotkania z Chrystusem oraz będzie okazją do doświadczenia Jego bliskości, obecności – obecności Chrystusa, źródła prawdziwej radości człowieka, fundamentu nadziei, która nie może zawieść”.

 

Program kongresu podzielony został na tzw. „statio” z liturgią oraz dużymi spotkaniami w Gliwicach, Bytomiu, Zabrzu, Tarnowskich Górach i Lublińcu. Na najważniejsze wydarzenia zostali zaproszeni goście specjalni: abp Rino Fisichella, kard. Angelo Bagnasco, kard. Gerhard Müller, abp Adrian Galbas i kard. Grzegorz Ryś. W przeddzień oficjalnej inauguracji kongresu w sobotę 23 marca w Gliwicach odbędzie się spotkanie ze środowiskami nowej ewangelizacji metropolii górnośląskiej z udziałem abp. Fisichelli.

W parafiach od 3 kwietnia do 23 maja w kolejne czwartki przewidziane są „Wieczory Eucharystyczne”. Trwa także kongresowa adoracja według ogłoszonego terminarza (każda parafia ma swój dzień).

Po oficjalnym zakończeniu kongresu w uroczystość Bożego Ciała 30 maja przewidziane są jeszcze tzw. epilogi na Diecezjalnej Pielgrzymce Rodzin 8 czerwca w Rudach, podczas Metropolitalnego Odpustu ku czci Matki Bożej Pokornej 9 czerwca w Rudach, w 25. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II 16 czerwca w Gliwicach, na lipcowym Festiwalu Życia w Kokotku, sierpniowej Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę i na sympozjum pt. „Święci Eucharystią”, które odbędzie się 19 października w Gliwicach.

List biskupa gliwickiego Sławomira Odera na rozpoczęcie Kongresu Eucharystycznego

Biskup Sławomir Oder zaprasza wszystkich do udziału w tym wydarzeniu rozpoczynającym się w diecezji w Niedzielę Palmową: „Towarzysząc Chrystusowi, który uroczyście przybywa do Jerozolimy, aby dopełnić dzieła naszego zbawienia, pragniemy przyjąć Go na nowo w naszych sercach. Pragniemy otworzyć raz jeszcze przed Nim drzwi naszych domów, miejsc pracy i nauki. Pragniemy, aby wszedł w całą naszą codzienność. Pragniemy, aby był zawsze z nami”.

Podkreśla, że nadchodzący kongres jest zaproszeniem do trwania przy Chrystusie, odkrywania w Nim na nowo źródła nadziei i inspiracji do życia pełnią, a także przypomnieniem, że jesteśmy przeznaczeni do wielkich dzieł Bożych.

„Eucharystia jest największym darem dla ludzkości. Jest sakramentem, w którym nieustannie uobecnia się zbawienie dokonane w misterium paschalnym przez naszego Pana Jezusa Chrystusa. Pośród zawirowań, mroków i niepewności współczesnego świata Eucharystia jest głosem Boga, który stale nas zapewnia: „Ja jestem z wami!”. Ta prawda wybrzmiewa nieustannie, abyśmy nie zwątpili, aby w naszych sercach pomimo tylu trwóg i niepokoju nie zgasła nadzieja” – pisze biskup gliwicki w liście do diecezjan.

(za: Gość Gliwicki, Czas łaski i szczególnego nawiedzenia nas przez Boga)

Pełna treść listu do pobrania tutaj.